Alumni Giving by Class

Donors from July 1, 2016 - June 30, 2017

Hit CTRL+F (PC) or Command+F (Mac) to easily search for your name.


Class of 1937

Mr. Alfred E. Rawl, Jr.


Class of 1938

Colonel William H. Shivar, USAF (Ret.)


Class of 1939

Colonel Raymond A. Kessler, Jr. (d)


Class of 1941

Mr. William C. Kennerty


Class of 1944

Colonel L. Russell Rawls, USA-RET

Mr. Charles D. Young


Class of 1946

Mr. Kemper K. Hyers


Class of 1947

Mr. Archie E. Baker


Class of 1949

Dr. Bobby R. Faulkner

Mr. Benjamin W. MacMillan

Dr. John P. Witherspoon, Jr.


Class of 1950

Colonel Franklin A. "Nick" Hart, Jr., USMC, RET

Mr. Frank W. Seiler


Class of 1951

Dr. William S. Noe


Class of 1952

Mr. G. D. Sinkler

Mr. Robert C. Williams


Class of 1953

Mr. Charles H. P. Duell

Maj. Christopher F. Hottinger, Jr.

Maj. Gen. Herman C. Kammer, Jr.


Class of 1954

Colonel William M. Hood

Mr. David L. Wittschen


Class of 1955

Mr. R. C. Curtis


Class of 1956

Mr. Robert B. Folsom, Jr.


Class of 1957

Mr. Thomas L. Ilderton


Class of 1958

Mr. Nathaniel I. Ball III

Mr. Leonard Krawcheck


Class of 1959

Dr. George F. Geils, Sr.


Class of 1960

Mr. Daniel Ravenel


Class of 1961

Mr. Roger H. Allen

Mr. Alan L. McCants

Mr. Edward B. Tingley


Class of 1962

Mr. Robert Q. Foster

Dr. Maxwell R. Mowry

Mr. Richard A. Sexton, Jr.


Class of 1963

Mr. J. William Allen, Jr.

Mr. Douglas W. Boehm

Mr. Joseph L. Johnson, Jr.

Dr. John P. Knud-Hansen

Mr. Elmore L. Marlow

Mr. Melvin H. Roberts


Class of 1964

Mr. Marvin S. Cohen

Mr. Thomas R. Dion

Mr. W. B. Hutto III

Mr. Brian B. King

Dr. Wayne L. King

The Honorable A. Victor Rawl

Mr. Terry R. Richardson

Mr. Joseph M. Roberts III

Dr. H. Gilbert Smith, Jr.


Class of 1965

Mr. Carl B. Beckmann, Jr.

Mr. McLeod F. Gwynette, Sr.

Mr. John E. Royall, Jr.


Class of 1966

Colonel Thomas F. Koester III

Mr. Thomas P. Stoney II

Dr. Lloyd M. Van Lunen, Jr.


Class of 1967

Mr. Chester D. Palmer III


Class of 1968

Mr. William D. Bondy

Mr. James M. Stelling

Mr. J. Paul Trouche


Class of 1969

Mr. John B. Farrow

Dr. Alan I. Nussbaum

Dr. Perry E. Trouche

Dr. W. Curtis Worthington III


Class of 1970

Mr. A. A. Burris III

Mr. Frank C. Ford III

Mr. Randell C. Stoney, Jr.

Michael F. Trouche

Mr. James S. Williams


Class of 1971

Dr. Bruce D. Ball

Mr. Craig M. Bennett, Jr.

Mr. J. Belk Daughtridge

Mr. Charlton deSaussure, Jr.

Lieutenant Colonel James Hugh Donnan II

Mr. R. Walter Hundley, Jr.

Mr. Robert W. Jonte, Jr.

Mr. DeWitt W. King III

Mr. William J. Newton, Jr.

Mr. W. Gairy Nichols III


Class of 1972

Mr. William H. Barnwell III

Mr. Lawton K. Grimball

Mr. Charles K. Marshall

Mr. John R. Reynolds, Jr.

Mr. Benton D. Williamson


Class of 1973

Mr. Edward G. R. Bennett

Mr. William E. Craver III

Mr. James C. Vardell III


Class of 1974

Mr. John P. Barnwell

Mr. Henry B. Gregorie III

Mr. Samuel W. Howell IV

The Reverend Brian K. McGreevy

Admiral Kurt W. Tidd


Class of 1975

Mr. Charles J. Baker III

Mr. Oliver R. Edwards

Mr. Morris A. Ellison

Mr. Ronald M. Kahn

Mr. Joseph K. Qualey


Class of 1976

Dr. David M. Ellison

Mr. Francis E. Grimball

Mr. Francis S. Hanckel IV


Class of 1977

Dr. Thomas C. Appleby

Mr. J. Miles Barkley

Mr. David M. Hay

Mr. Henry W. Orvin

Mr. Richard W. Salmons, Jr.

Mr. David R. Schools

Mr. Robert Y. Scott


Class of 1978

Mr. William L. Adams, Jr.

Dr. Paul E. Buse

Mr. Howard D. Edwards, Jr.

Mr. James C. Hills

Mr. Frank H. Lamson-Scribner III

Mr. Charles R. Tenney, PhD

Mr. William B. Vaughan


Class of 1979

Mr. James L. Duncan, Jr.

Mr. Henry M. Hay III

Mr. Scott R. Jacobs

Mr. James T. McKim, Jr.

Mr. Ford P. Menefee

Mr. Wilson B. Rumble, Jr.


Class of 1980

Ms. Elizabeth Cook Blanchard

Mrs. Ann Bacot Igoe Daughtridge

Mr. Bruce L. Donaldson

Mr. Timothy L. Ford

Mr. Paul M. Lynch

Mr. Peter N. Smith


Class of 1981

Mrs. Debra Brannon DeMarco

Mr. Paul V. DeMarco

Dr. Bradley D. Nirenblatt

Mr. Alton C. Phillips, Sr.

Mr. Timothy D. Pittman

Dr. Thomas C. Puckette


Class of 1982

Mr. A. Ellison Berlin

Mr. Dennis V. Coleman

Mr. J. Walker Coleman IV

Mr. Robert D. Hairston

Mr. Edward L. Hay, Jr.

Mrs. Jennifer Duncan Hebra

Dr. Paul M. Herring

Mr. Christopher N. Olsen

Mr. Thomas G. Trouche


Class of 1983

Mr. W. Gordon Geer

Mr. James M. Gibson

Mrs. Faith Rivers James

Dr. John B. Kerrison

Mr. Robert F. Marion IV

Mrs. Susan Nussbaum Rieder

Mr. Carlton Simons, Jr.

Mrs. Katherine Woodward Simons


Class of 1984

Mr. John J. Gatgounis, Jr.

Dr. Thomas S. Hughes

Mrs. Peggy Needle Krawcheck

Mr. W. O19Brien Limehouse


Class of 1985

Mr. Aldrich L. Boss

Mr. J. Edward Buxton

Mrs. Lisa Woodbury Caldwell

Mr. Benjamin D. Dixon

Mr. G. Thomas Finnegan III

The Rev. Canon Allen Hughes

Mrs. Sarah Phillips Marshall

Mr. J. Tradd Newton

Alexander D. Schuh, PhD

Mr. Trey D. Thompson III


Class of 1986

Mr. John T. Chakeris, Esq.

Ms. Anastasia Gatgounis Churdar

Mr. Graham M. Eubank, Jr.

Mr. Derek A. Sessions, Sr.


Class of 1987

Dr. W. Melvin Brown III

Mr. Henry M. Cheves, Jr.

Mrs. Bonnie Brittain Geer

Mr. Daniel E. Hydrick IV

Mr. Kyle E. Johnson

Mr. David F. Marion

Dr. Paul E. O19Brien

Mr. Thomas J. Parsell, Jr.

Mr. D. Larry Salley, Jr.

Mr. Benjamin C. P. Sapp

Mrs. Caroline Tigner Traugott

Mr. Bryan L. Walpole III

Mr. Jonathan P. Weitz


Class of 1988

Mr. Herbert R. Allen, Jr.

Mr. Chisolm L. Coleman

Mrs. Julie Marshall Etters

Mrs. Greer S. Polansky

Dr. Tamatha Devito Psenka

Mr. C. Kirk Read

Mr. Jason S. Sessions

Mr. Bradley T. Wallace


Class of 1989

Dr. Paul T. Cantey

Mr. Costa T. Chakeris

Mrs. Allison Butler Jackson-Owings

Mrs. Anne Tamsberg Pope

Mrs. Rachel J. Kronick Rothbart

Mrs. Allison Bridges Williamson


Class of 1990

Mrs. April Bates Brumfield

Mr. Christopher E. Chariker

Mr. James M. Hills III

Dr. Timothy M. Pierce


Class of 1991

Mr. Gregory S. Allen

Mr. Eric D. Autio

Mr. Ryan D. Bluestein

Mr. Maximilian H. Braverman

Mr. Edgar A. Buck, Jr.

Mr. James T. H. Buxton

Mrs. Julie Goldberg Hellman

Mr. C. Capers Owings

Mr. David R. Perry

Mrs. Anna Shealy Smith

Mr. Jonathan S. Steinberg

Mr. Mikell C. Thaxton


Class of 1992

Dr. Lauren Bullwinkel Davis

Mrs. Mary Maybank Fabian

Mrs. Miwa Powell Kamras

Dr. Sara Lang Marcino

Mr. Paul E. Sperry

Mrs. Anne Osborne Tibbals

Dr. James B. Wisner

Dr. Sinai Choi Zyblewski


Class of 1993

Mr. Brett A. Bluestein

Mr. Priestley C. Coker IV

Mrs. Ashley DeVane Demosthenes

Mr. D. DuBose Egleston, Jr.

Mr. Jackson M. Gumb

Mr. Spencer J. Halford

Mr. E. Adams Hills

Dr. Julie Kassis Long

Reverend Andrew R. O19Dell

Ms. Julia A. Rawe

Mr. W. Charlton Wieters


Class of 1994

Mrs. Ann Shearon Boykin

Mr. Charles T. Cole III

Mr. Barry D. Evans

Mr. Francis C. Ford IV

Mr. Jeffrey A. Gold

Mr. Wallace G. Holland, Jr.

Mrs. Suzanne Blakeney Kelley

Mr. Andrew J. Savage

Mr. Dan A. Thompson


Class of 1995

Mr. James G. B. Ewing IV

Mrs. Emily Pittard Ford

Mr. J. Travis Howell

Mr. Granger C. Osborne, Jr.

Mrs. Kenton Youngblood


Class of 1996

Dr. Jane G. Carter

Mr. James L. Griffin IV

Dr. Carter C. Hudgins

Daniel A. Nussbaum

Mrs. Avery Willis Smith

Dr. R. Morgan Stuart

Mrs. Leigh Mendelsohn Wey


Class of 1997

Dr. Bryan H. Adams

Mrs. Elizabeth Scott Boeschen

Courtney E. Brown

Mr. Ephraim M. Carroll IV

Kelly E. Chambers

Mrs. Adrienne Thompson Ciaburri

Mr. Matthew V. B. Cochrane-Logan

Mrs. Katharine Robinson Corona

Mr. Benjamin W. Cotton

Dr. James W. Duckett III

Mr. William W. Fogle

Ms. Ashley A. Holbrook

Mr. A. Riley Holmes, Jr.

Mr. F. Steven Johnson, Jr.

Mrs. Colleen Thompson Jones

Mr. Charles A. Jones

Mrs. Emily Blanton Kaufman

Mr. P. Ryan Kennedy

Mr. Alexander R. Marshall

Mr. John W. Molony, Jr.

Mrs. Dante Cox Perozzi

Mr. Matthew C. Pritchard

Miss Paz M. Shilling

Mrs. Alison Durgee Watkins

Dr. R. Preston Wendell


Class of 1998

Mr. Charles F. Baarcke III

Mrs. Mary Cutler Baarcke

Mrs. Maria Kiehling Brees

Dr. Autumn L. Edenfield

Mr. Scott S. Howell

Mr. Hugh F. Knight III

Dr. Andrew G. Pittard

Mr. W. Ashley Thiem


Class of 1999

Mrs. Kathryn Osborne Adams

Mrs. Lyles Evans Eddins

Mrs. Kathleen Stelling Hodgson

Mr. Richard B. Morse

Mr. Alexander W. Ramsay, Jr.


Class of 2000

Mrs. Elliott Bates Cooper

Mr. Stuart M. Leon


Class of 2001

Dr. Jeffrey M. Basile

Mr. Charles P. Darby IV

Mrs. Elizabeth Jones Fox

Mrs. Mary Neill Hagood McKie

Mr. Joseph G. Morrow

Mr. Ben W. Pittard

Mr. George M. Reid IV

Mr. Edward M. Royall

Mr. Tyler P. Winton

Dr. Marshall Baarcke Wyker


Class of 2002

Mr. Garrett D. Bean

Mr. H. Walker Bruce

Dr. Amanda B. Castellone, DMA

Miss Alberta S. L. Darby

Mr. Jules Deas III

Miss Julia P. Hawkins

Mr. Dennis W. Jordan

Miss Lindsay A. Joyner

Mr. John T. Lupton III

Mrs. Hillary Green Mahon

Mr. William McKeachie

Mr. C. Stephen Wendell


Class of 2003

Mr. Andrew C. Hagood

Mr. Ryan C. Neff

Mr. Randell C. Stoney III

Mr. Eugene H. Walpole IV


Class of 2004

Mrs. Cate Morse Leatherman

Miss Virginia S. McCormack

Mrs. Laura Johnson Meintel

Mrs. Virginia Suarez Street


Class of 2005

Miss Stefanie L. Bainum

Mr. John S. Bennett

Miss Joyce C. L. Darby

Mr. James D. M. Hewlette

Miss Betsey C. Lupton

Mr. C. Keith Marshall, Jr.

Mrs. Anna Perkins McCubrey

Miss Anne Jervey Rhett

Miss Sarah Margaret Temple

Mrs. Lisa Joyner Wiltse


Class of 2006

Mr. N. Hutson Dodds

Mr. Wayne L. Hiott

Mr. Leonard L. Hutchison IV

Mr. J. Lawson Johnson III

Mr. Fritz W. Meyer

Mr. Darby S. Parker

Mrs. Jane Crossett Bouch Stoney

Mr. Jeffrey M. Zucker


Class of 2007

Mr. Andrew C. Avent

Ms. Grace-Perry Perry Daughtridge

Miss Michelle E. Donnelly

Mr. John D. Gabriel

Mrs. Lillian Scott Greene

Mr. Jay A. Hanckel, Jr.

Mr. Clinton T. Magill

Ms. Alexandra O19Donnel

Miss Madalena M. Provo

Mr. George P. Ramsay II

Mr. Jonathan A. Southgate

Mrs. Elisa Bennett von Marschall

Dr. Mason D. Wade


Class of 2008

Dr. Tejbir S. Dhindsa

Mr. Ross M. Jones

Ms. Alice Phillips

Mr. William A. Stovall


Class of 2009

Mr. William R. Boatwright

Miss Megan E. Hickey

Mr. Harlan Z. Hill

Miss Chelsea M. Joyner

Miss Elenore P. Stoney

Mr. A. Alexander Werrell


Class of 2010

Miss Josephine D. Appleby

Miss Grace K. Barrett

Mr. John B. Daughtridge, Jr.

Miss Mary E. Gibson

Miss Amanda M. Jones


Class of 2011

Mr. Charles J. Baker IV

Miss Grace H. P. Boatwright

Mrs. Frances Grimball Gouldin

Miss Elizabeth G. Long

Miss Anna E. Mack

Miss Julia W. Mallard

Mr. Ian C. Worthington


Class of 2012

Mr. Bruce H. Norton


Class of 2013

Miss Maria del Pilar U. Bennett

Mr. Christopher C. Moe


Class of 2014

Mr. William M. Gibson

Mr. Daniel F. Moe

Miss Elizabeth A. Norton

Mr. Robert M. Thomas IV


Class of 2015

Mr. Ryan A. Brown

Mr. Earl D. Caldwell V

Miss Logan W. Coleman

Mr. John T. Gilchrist

Mr. David M. Hay, Jr.

Miss Maureen E. Rama

Miss Joyce P. Sasnett


Class of 2016

Mr. John E. Buxton, Jr.

Miss Mary Alston H. Herres

Mr. Preston W. Johnson, Jr.

Miss Julia A. Mabe

Miss Cynthia J. Saunders

Miss Hailey L. Turner

Mr. Hugh L. Wood III


Class of 2017

Miss Catherine E. Gibson